Názory & vzdělávání

 

Proč volby do Senátu nejsou o Senátu? 19.9.2018

Proč volby do Senátu nejsou o Senátu?

Diskusi o sladění pozici Senátu a o tom, proč volby do Senátu bývají často jinou verzí komunálních voleb pořádal TOPAZ ve spolupráci s Knihovnou Václava HavlaHosté: ústavní právník Jan Kysela, Jakub Charvát z Metropolitní univerzity Praha a Jiří Stodůlka, bývalý senátor a místopředseda Ústavně-právního výboru a bývalý předseda Komise Senátu pro Ústavu České republiky. Debatu moderoval Jaroslav Poláček, analytik institutu TOPAZ.

Záznam celé debaty naleznete ZDE.

Opozice v Turecku je zatím slabá 2.7.2018

Opozice v Turecku je zatím slabá

Ačkoli si někteří dělají naděje, že Erdoganovi časem zlomí vaz slabá ekonomika, klientelismus a další vazby jsou v zemi tak silné, že přes ně pravděpodobně žádné tendence ke změně v dohledné době neprorazí.

Komentář analytičky Lucie Tungul vyšel v Deníku Referendum.

Matky v ringu: Rodina, nebo profese? 20.6.2018

Matky v ringu: Rodina, nebo profese?

Diskusi o sladění rodinného a profesního života pořádal TOPAZ ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Pozvali jsme na ni Markétu Pekarovou Adamovou, poslankyni PČR, Janu Spekhorstovou z české sekce Evropské unie žen, Marii Oujezdskou, ředitelku Národního centra pro rodinu, a Filipa Pertolda, ekonoma z think-tanku IDEA při CERGE-EI. Moderoval ji Jaroslav Poláček, analytik institutu TOPAZ.

Záznam celé debaty naleznete na webu ČT.

Experimenty s přímou demokracií nevedou k lepší demokracii 4.6.2018

Experimenty s přímou demokracií nevedou k lepší demokracii

V debatách o zavedení zákona o obecném referendu se často operuje s argumenty, že přímá demokracie je přece kvalitativně lepší a že se jedná o jakousi vyšší úroveň demokracie. Není to pravda a především bychom byli za exoty my, kdybychom přijali např. návrh z dílny SPD. Takový totiž neexistuje nikde na světě.

Europoslanec Luděk Niedermayer debatoval ve Vysokém Mýtě 1.6.2018

Europoslanec Luděk Niedermayer debatoval ve Vysokém Mýtě

Ochrana osobních údajů, ekonomika, falešné zprávy, Brexit, migrace – témata, o kterých se v pátek 1. 6. 2018 debatovalo na klubové scéně M-klubu Vysoké Mýto na akci pořádané ve spolupráci místní organizace TOP 09 Vysoké Mýto a TOPAZ.

Trump, Skripal a Jie Ťien-ming aneb poučení ze tří selhání politiky prezidenta Zemana 25.5.2018

Trump, Skripal a Jie Ťien-ming aneb poučení ze tří selhání politiky prezidenta Zemana

Zahraniční politika prezidenta Miloše Zemana od samotného počátku vyvolávala kontroverze, které se projevovaly zejména v jeho snaze nově definovat vztah k velmocem – Číně, Rusku a USA. Ve všech těchto případech se prezident často odchyloval nejen od postojů vlády, ale i od zaběhnutých principů české zahraniční politiky. Text ke stažení.

Budoucnost jednotného digitálního trhu 25.5.2018

Budoucnost jednotného digitálního trhu

Ve čtvrtek 24. května 2018 pořádal TOPAZ ve spolupráci s Konrad-Adenauer-Stiftung v České republice a Wilfried Martens Centre for European Studies konferenci Budoucnost jednotného digitálního trhu, která řešila nejen GDPR, ale i nové služby, které na internetu najdeme a které mohou ovlivnit i komunální volby.

Referenda – výzva pro demokracii, nebo krok zpět? 15.5.2018

Referenda – výzva pro demokracii, nebo krok zpět?

Jsou referenda zárukou lepší demokracie? Umožní občanům zapojit se do rozhodování? Nebo je to již jednou vyzkoušená a opuštěná cesta? Debatu na toto téma uspořádaly 15. května politický institut TOPAZ a Knihovna Václava Havla.

Chytré Lázně Bohdaneč 10.5.2018

Chytré Lázně Bohdaneč

Dne 10. 5.2018 TOPAZ ve spolupráci s pardubickou TOP 09 a místní organizací Lázně Bohdaneč připravili konferenci na téma SMART CITY a jeho využití ve městě.

1 2 3 4 5 ... » ... Poslední

Kalendář akcí